Nikdo nepochybuje o tom, že nebude-li zahradník zalévat své záhony, nic kloudného nevypěstuje. Obdobně je potřeba věnovat pozornost i „pitnému“ režimu, tj. pravidelnému přísunu tekutin. Není však tekutina jako tekutina. Stejně jako ke každodennímu zalévání nebude sloužit močůvka, tak i ke každodennímu pití nebudou sloužit všechny typy nápojů.

Co je vhodné jako základ pitného režimu?

Jako nejvhodnější je obyčejná pitná voda, v České republice klidně „kohoutková“, která splňuje všechny nezbytné hygienické požadavky. Vhodným zpestřením můžou být různé bylinné či ovocné čaje. Nápoje s obsahem kofeinu (černý čaj, zelený čaj, káva) by měly být konzumovány jen příležitostně. Zcela nevhodné jsou veškeré slazené nápoje.

Samostatnou kapitolou jsou alkoholické nápoje. Alkohol je energeticky velmi bohatý a může přispívat k nadváze a obezitě. Doporučuje se maximálně 20-40g alkoholu na den u mužů a 20-30g alkoholu na den u žen (1 pivo desítka 0,5 l = 0,2 dcl vína = 20 gramů čistého alkoholu).

Kolik tekutin vypít?

Denně by měl člověk vypít cca 2,5-3 l tekutin. Za horkého počasí, nebo při výrazném pocení (např. při sportu) adekvátně více. Že je dostatečný přísun tekutin se lze přesvědčit na barvě moči, která by měla být světlá.