Kolonie Malvazinky se nacházejí na kopci nad Smíchovem, kousek od bývalé továrny Walter (Waltrovky). Řadové domky na úzkých parcelách překvapivě nebyly stavěny jako dělnické pro tuto továrnu, ale krátce po 1.světové válce vykoupilo město Praha pole severně od malvazinského hřbitova postavilo (v roce 1921) na nich tuto kolonii pro nižší střední třídu svých obyvatel. Je ohraničena ulicemi Přímá, Pravoúhlá a Xaveriova.

Do přízemí domku se vejde jen obývací pokoj a příslušenství, někdo prý tam má ještě kuchyň. Jinak ložničky jsou prý až v podkroví. Ale kupodivu jsou domky podsklepené, což dnes naopak nebývá z důvodu vysokých nákladů zvykem. Takže dohromady je to prý jen samé schodiště nahoru a dolů.

Kolonie na Malvazinkách se skládá ze dvou samostatných částí (viz. mapa) – jedna se nachází těsně u malvazinského hřbitova mezi ulicemi Xaveriova a Přímá, druhá se nachází asi o sto metrů východněji mezi ulicemi Pravoúhlá a Malá Xaveriova.

Zdá se, že dělnická kolonie, za kterou bývá občas tahle kolonie zaměňována, byla ve skutečnosti nouzová kolonie poblíž, která vznikla rovněž na počátku dvacátých let, ale zanikla už před rokem 1960.

Uvnitř bloku mezi Xaveriovou a Přímou jsou i úzké meziuličky-jedná se vlastně tak trochu o zjednodušený šachovnicový půdorys, občas je vnitřní meziulička vynechána. V některých vnitřních uličkách je zachována původní dlažba.

Některé domky jsou skutečně krásně zrekonstruovány. Je vidět, že to jde. Musím uznat, že na Malvazinkách vůbec nebylo tolik nešťastných zásahů jako jinde. Asi tu působí nějaký genius loci.

Zdroj:
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-vydejme-se-do-malvazinek-20170324.html
http://www.prahaneznama.cz/praha-5/smichov/kolonie-malvazinky/
http://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/450796/malebna-ctvrt-na-okraji-prahy-pripomina-zlatou-ulicku-na-hrade-i-londyn.html

 

autor : Běla Vidmarová